در این مقاله، یک برنامه کامل برای یادگیری زبان انگلیسی در خانه برای شما ارائه می شود. بدون شک، مهمترین مرحله در آموزش زبان، داشتن یک برنامه مشخص و الزام به عمل به آن است. هیچ پیشرفت و آموزشی، بدون برنامه ریزی صحیح و عمل به برنامه اتفاق نخواهد افتاد.

مراحل یادگیری زبان در خانه

۱) نیاز خود را حس کنید.

اولین شرط تغییر، احساس نیاز است. شما تنها در صورتی می توانید به موفقیت برسید که نیاز به یادگیری زبان را درک کرده باشید. همانطور که میدانید، مفهوم بیسوادی تغییر کرده است. زمانی خواندن و نوشتن مفهوم سواد بود. اما امروزه سواد داشتن یعنی، مهارت صحبت کردن به زبان انگلیسی و مهارت استفاده از کامپیوتر. پس قبل از شروع به یادگیری، نیاز های خود و نقاط ضعف خود در زبان را شناسایی کنید و برای رفع این نیازها برنامه ریزی کنید.

۲) برنامه ریزی کنید.

پس از شناسایی نیازها و نقاط ضعف خود، حال باید یک برنامه مناسبی برای برطرف کردن نقاط ضعف داشته باشید. این برنامه باید متناسب با نیازها، زمان و شرایط شما تنظیم شود. برای رفع هریک از این نقاط ضعف، مراجع و روش هایی جهت مطالعه و بهبود آنها مورد نیاز است.

۳) مراجع لازم را تهیه کنید.

برای هر مهارت (Skill) یک سری مراجع استاندارد وجود دارد که بسیاری از این مراجع را میتوان در خانه تهیه و استفاده کرد. در خصوص این مراجع در ادامه توضیحات لازم ارائه خواهد شد.

۴) در اجرای برنامه ثابت قدم باشید.

پس از تهیه مراجع، برنامه زمان بندی شده به صورت هفتگی یا ماهانه برای خود تنظیم کنید. باید بدانید که در هر روز با توجه به برنامه خود، چه میزان و چه مراجعی را باید مطالعه کنید. داشتن یک برنامه زمان بندی شده و عمل به آن مهمترین قسمت یادگیری زبان انگلیسی در منزل است.

۵) با فکر کردن به لذت رسیدن به هدف، و مسیر پیشرفت خود، انگیزه بگیرید.

مانند هر مهارت آموزشی دیگری، یادگیری زبان انگلیسی هم باید تبدیل به عادت شود. هنگامی که پای صحبت زبان آموزان می نشینیم، متوجه می شویم که بیشترین مشکل آنها در یادگیری زبان، از دست دادن انگیزه و رها کردن آموزش پس از مدتی کوتاه است. برای ایجاد ثابت قدمی و انگیزه مداوم در آموزش زبان انگلیسی، موارد زیر میتواند معجزه کند و شما را مشتاق نگه دارد.

روش ها و مراجع آموزش زبان در منزل

۱) یادگیری مکالمه (Speaking) در خانه

بهترین روش ها و مراجع یادگیری مکالمه (Speaking) در خانه عبارتند از:

۱) تمرین مکالمه با پارتنر:

داشتن یک پارتنر برای تمرین مکالمه می تواند بسیار موثر باشد. در حالت ایده آل، این پارتنر میتواند معلم شما باشد که در حین مکالمه اشتباهات شما را تصحیح کند و سبب بهبود مکالمه شما شود. همچنین میتوانید از دوستان خود به عنوان پارتنر زبان استفاده کنید. برخی ابزارها و روشهای یافتن پارتنر زبان انگلیسی در مقاله ای به همین عنوان منتشر شده است که با کلیک می توانید از این مقاله استفاده کنید. توجه کنید که پارتنر شما باید سطحی بهتر و یا حداقل یکسان با شما داشته باشد. 

۲) روایت داستان، فیلم، سریال، کارتون، کمیک بوک و ....

یک راه موثر دیگر در آموزش اسپیکینگ در خانه، روایت کردن داستان، فیلم، سریال، تصاویر و… پس از خواندن و یا تماشای آنهاست. این تمرین سبب میشود:

  1. زبان آموز بتواند برای مدت طولانی تری صحبت کند.
  2. از لغات و اصطلاحاتی حین خواندن داستان یا تماشای فیلم یادگرفته استفاده کند.
  3. برای او حافظه تصویری ایجاد شده و شانس یادگیری را بالا ببرد.
این روش یکی از به روزترین و موثرترین تمرین های اسپیکینگ است.

۳) صدای خود را ضبط کنید.

لیستی از موضوعات داشته باشید. هر بار یک موضوع انتخاب کنید، سپس درباره آن با خود صحبت کنید. صدای خود را ضبط کنید و بعدا به آن گوش کنید. سعی کنید اشتباهات خود را تشخیض دهید و آنها را تصحیح کنید.

۴) مدام با خود و در خانه صحبت کنید.

گاهی با خود به انگلیسی صحبت کنید، به جای اینکه جملات فارسی در خانه بگویید، جملات را انگلیسی بیان کنید. 

۲٫ یادگیری لیسنینگ (Listening) در خانه

سطح مقدماتی تا متوسط

قطعا یکی از بهترین منابع برای تقویت لیسنینگ در انگلیسی، سری کتاب های tactics for listening است. این سری شامل ۳ کتاب برای سطوح مقدماتی تا متوسط است و بی شک از بهترین مراجع برای تقویت لیسنینگ محسوب میشود. زبان آموزان میتوانند با استفاده از این کتاب به شکل self-study، لسنینگ خود را تقویت کنند.

سطح پیشرفته

برای دوستان در سطح پیشرفته روش های زیر از جمله موثرترین روش های تقویت لیسنینگ است:

۳٫ یادگیری رایتینگ (Writing) در خانه

۳٫ یادگیری ریدینگ (reading) در خانه